HTML

e-olvaso

Ezen a blogon foglalkozunk az összes kapható e-könyv olvasóval, értékeljük őket. És beszámolunk azokról a könyvekről, amelyek ezekre a készülékekre íródtak. Interjúk, vélemények.

Friss topikok

Az e-könyv korlátozza a szabadságot?

2012.05.23. 09:13 Alfonse

 Richard Stallman – önjellemzése szerint szabad-szoftver-aktivista és hacker – körbejárja a világot és kampányol az e-könyvek ellen.

Azt mondja, hogy a papírkönyvek esetén bárki bemehet egy könyvesboltba, vehet egy kötetet, és senki sem kérdezi meg tőle, hogy kicsoda. A könyv az övé lesz. Nem kell aláírni semmiféle szerződést, amely korlátozná a használatát. Nem kell fejlett technológia a könyv elolvasásához. A könyv bárkinek kölcsön adható vagy eladható. A könyv lemásolható és beszkennelhető. Senki sem tudja megsemmisíteni azt.

Ezzel szemben az e-könyv vásárlótól e-mail címet, nevet, lakcímet kérnek (a letöltéshez és a számlázáshoz). Az e-könyvet csak az használhatja, aki megvásárolta. Megfelelő technológia kell az elolvasásához. Egyes esetben megengedett a kölcsönadás, de rövid időn belül a kölcsönadott könyv megsemmisíti magát. Másolásának szigorúbb szabályai vannak, mint a copyright törvénynek.

Ezért az e-könyv korlátozza a szabadságot.

Az e-könyv kiadók – írja Stallman – azzal érvelnek, hogy azért kellenek a szigorú szabályok, hogy ki tudják fizetni a szerzőket. A szabad-szoftver-aktivista és hacker azt javasolja, hogy az olvasók fizessenek egyenesen a szerzőknek belátásuk szerinti összeget.

Stallman nem akárki, még a magyar Wikipédiában is van szócikke.

Igaza van?

Egy hacker szempontjából feltétlenül. A hackerek nem szoktak lamentálni azon (mint az e-könyv-kiadók), hogy a frissen megjelent könyveket gyorsan lelopják a netről. Nagy különbség van ugyanis aközött, hogy valaki bemegy egy könyvesboltba, vásárol egy hagyományos könyvet. Hazaviszi elolvassa, a polcára teszi. És aközött, hogy bemegy a könyvesboltba, és ellopja azt. (Ebben az esetben, ha ez kiderül, akkor a tolvaj szabadságát korlátozhatják).

Érdemes lenne a szerzőktől is véleményt kérni: szeretnének-e kalapozni? S megkérni az olvasót, adjon már egy kis pénzt neki saját jószántából?

Mindenesetre Stallman sikeres (nem csak ezért). Most éppen valahol Indiában és Kínában kampányol. Tavaly azzal szerzett hírnevet, hogy kijelentette. Örül, hogy Steve Jobs halott. Merthogy az Apple, meg az iPad utálatos.

Pontosan ezt írta: „Steve Jobs, aki úttörője volt annak, hogy a számítógép börtöne legyen azoknak a bolondoknak, akiket megfosztanak a szabadságuktól, halott. Valamikor Harold Washington Chicago polgármestere azt mondta korrupt elődjéről Daleyről: ,Nem örülök annak, hogy halott, de örülök, hogy nincs többé'. Senki sem érdemel halált sem Jobs, sem Bill (Gates), sem más, akiknek még nagyobb a bűnök. De mindannyian megérdemeljük, hogy vége legyen Jobs rákos hatásának az emberek számítógép használatára”.

Szóval ilyen összefüggésben is lehet értelmezni Stallman szabadságharcát az e-könyvek ellen.

2 komment

Címkék: apple e könyv richard steve jobs ipad stallman

A bejegyzés trackback címe:

https://e-olvaso.blog.hu/api/trackback/id/tr854533210

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

stoppos76 2012.05.24. 14:07:25

Értem én, hogy a csóka mire akar kilyukadni, de kicsit first world problemnek érzem amit művel.

A kölcsönadásban pedig az a jó e-könyvileg, hogy így legalább "visszakapod". :)

Amit inkább problémának érzek, hogy szerintem pont a hackerek miatt magas az ára az e-könyveknek, mert beleépítik az ellopásból származó bevételkiesést is. Nem tudom a könyveknél mennyibe kerül a papír és a terjesztés, de szerintem lehetne az e-könyveket jóval olcsóbban adni a mainál. Egyszerűen úgy érzem, hogy nem éri meg ennyiért megvenni őket.

Alfonse · http://www.ahonapkonyve.hu 2012.05.25. 15:12:23

@stoppos76: Sajnos Magyarországon az a gond, hogy az e-könyvek ÁFÁ-ja 27 százalék, a nyomtatott könyveké pedig 5 százalék. Gondold el, ha 1000 forintba kerül egy e-könyv, akkor abból 785 marad a kiadónál. (Ideiglenesen, mert majd elviszi, ha nyereséges a jövedelemadó). Van szerkesztő, korrektor. (Ha nincs akkor az egész gagyi). Van helyiség, ahol működik és van szerverbérlet. S van szerző, akinek illik honoráriumot fizetni. Abban igazad van, hogy legyen alacsony a nyereségkulcs. De 1000 forintért (ami kevesebb, mint 2 doboz cigi)szerintem már igazán jó dolog jó könyvet venni.
süti beállítások módosítása