HTML

e-olvaso

Ezen a blogon foglalkozunk az összes kapható e-könyv olvasóval, értékeljük őket. És beszámolunk azokról a könyvekről, amelyek ezekre a készülékekre íródtak. Interjúk, vélemények.

Friss topikok

Spekulánsok

2012.11.10. 07:26 Alfonse

Spekuláns... Tőzsdecápákat idéz ez a nálunk eléggé rossz ízű szó. Pedig a tengerentúlon teljesen természetes, hogy nem csak az ügyvéd, a körorvos vagy a tanár tartja megtakarításait értékpapírokban, hanem az autószerelő is ugyanúgy eligazodik az újságok tőzsdei rovatában, ahogy a sportoldalt olvassák itteni szaktársai. 

Arról már nem is szólva, hogy a Wall Streeten cipőt pucoló afro-amerikaiak már a múlt század 20-as éveiben kisrészvényesek voltak. De ne tévedjünk, köztünk is élnek spekulánsok. Még ha nem is vesszük észre őket...

Faragó József egy évtizede foglalkozik a tőzsdével, Spekulánsok című könyvében most megosztja az olvasóval a tapasztalatait. 

Az érdekes e-könyv (mert e-könyvről van szó!) remek humorral és nagy téma-ismerettel mutatja be, hogyan lehet ma - az internetes, virtuális tőzsde világában - némi plusz jövedelemhez jutni. Felidéz látványos sikereket és nagy bukásokat is. 

Nálunk például 2011 utolsó heteiben került a figyelem középpontjába a világszerte 22 millió ügyfél megtakarításait kezelő Franklin Templeton befektetési alap. A világ legismertebb feltörekvő piaci guruja, Mark Möbius által vezetett alapkezelő ugyanis afféle őszi nagy bevásárlást rendezett a magyar államkötvényekből, amiből egyébként már korábban is komoly készleteket zsákolt. Körülbelül ezermilliárd forint értékben vett magyar állampapírokat nagyjából annyi idő alatt, amíg a levelek lehullottak. Mindezt a magyar államkötvények bóvlivá minősítésével közel egy időben. Mondhatni, hirtelen egy guru lett a legnagyobb hitelezőnk. 

Igaz, a világutazónak számító, 76 éves különc, akinek sehol sincs igazi otthona s gyakorlatilag a magánrepülőjén él, régi vendég a magyar piacon. Jól ismer minket, gyakran utazik hazánkba, s rendszeresen ír rólunk a befektetői blogjában. Sőt arra is volt példa, amikor hazai politikusok felelőtlen nyilatkozatait követően lejtőre került a forint, hogy éppen Möbius állt az árfolyamlavina útjába, s néhány hiteles mondattal stabilizálta a piacot. De ne gondoljuk, hogy Möbius egyedül dolgozik. A Templeton kötvényportfólióit egy másik generációhoz tartozó tőzsdezseni, a 38 éves Michael Hasenstab vezeti meglehetősen nagy szabadsággal. A 2010-ben az év kötvényalap-kezelőjévé választott guru a magyar állampapírok mellett más bajban lévő országok, így például Írország, kötvényeiből is nagyban vásárolt. 

Möbius és Hasenstab persze nem a jótevőink. Amikor a forintot "támasztják", csak a saját befektetéseiket védik. És ne tévedjünk, nem minket szeretnek. Általában a feltörekvő piacokat kedvelik. Egész befektetési stratégiájuk arra épül, hogy olyan országokat, térségeket keresnek, ahol van remény a növekedésre. Ha nem ma és talán nem is holnap, akkor holnapután, akár 10-15-20 éves távlatban. Különösen szeretik az úgynevezett perempiacokat, mint Nigéria, Botswana, Vietnam vagy épp a velünk szomszédos Ukrajna. És az euróválság miatt nagy hozamot ígérő államkötvényekre sem véletlenül csaptak le. Nem "görögöt" vásároltak, hanem azon államok papírjai közt turkálnak, ahol még gyógyíthatók a költségvetési bajok. Ha tehát Möbius és tanítványai egy kisebb IMF-hitelnyi összeggel beszálltak a magyar buliba, az pont annyit tesz, hogy minden nehézség, politikai csata és gazdasági buktató ellenére hosszú távon fantáziát látnak ebben az országban.

https://ahonapkonyve.hu/books/2-spekulansok

Szólj hozzá!

Címkék: tőzsde

A bejegyzés trackback címe:

https://e-olvaso.blog.hu/api/trackback/id/tr124899892

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása