Itt az ideje annak, hogy SOKAT beszéljünk az e-könyvekről. Az e-olvasó-készülékek, az e-kiadványok már ott vannak a művelt köztudatban. Iskolázottabb embernek nem kell elmagyarázni, hogy mit is értsen ezen. De inkább csak olyan "aha-szinten". E-könyv? Aha - tudom mi az. Még nagyon keveset csapott meg a változás szelének (mit szelének - viharának) az ereje. Mondjuk, miket. Harmadik napja ülünk a feleségemmel a földön könyvhegyek között a lakásban, és megpróbáljuk rendbe rakni az összekuszálódott könyvtárunkat. Hej, ha lett volna tíz-húsz éve e-könyv!
Annyi, de annyi dologról lehet - és kell beszélni az e-könyvek kapcsán. S a helytakarékosság csupán az egyik dolog. De például - itt ücsörögve a padlón sok száz kötet között - az embernek az eszébe jut a szelekció. Mi lesz a nagy kézikönyvek sorsa? Enciklopédia Britannica. Ki kicsoda? Megőrzik ezeket a könyvespolcok? Mi lesz a nagyapák, nagyanyák féltve őrzött köteteivel? Mi lesz az antikváriumokkal? Digitalizálják (digitalizáljuk) könyveiket (könyveinket)? Lesznek digitalizáló szalonok (mint anno a FOTEX gyors-előhívók), ahova betoljuk könyvtárunkat, s megkapjuk gépeinkre töltve? És aztán könyvmáglyák gyulladnak föl újra?
Hogyan alakul az oktatás, a tankönyvek világa?
Miképpen alakul a tudományos élet információs társadalma - amikor az egész világon elérhető minden szakirodalom egyetlen perc alatt?
Az e-könyvek korában a tudományos életet nem kellene e-könyv-vásárlási-támogatással ösztönözni?
Lehetővé tenni a tudományos élet kiemelkedő személyiségeinek, hogy bevásároljanak az e-könyv-piacon?
S a tankönyvek. Minden évben frissíteni lehetne az aktuális tudással az e-tankönyveket. Írni, beszélni kellene erről is.
Az egyesülés - amelyet nemrég hoztunk létre - rendezhetne ezekről a témákról VITÁKAT. KEREKASZTAL BESZÉLGETÉSEKET. SAJTÓÉRTEKEZLETET. Az e-könyv érdekes. A média - minden előítélet ellenére - fogékony arra, ami érdekes. Ki kell választani a témákat. S ezekről beszélni kellene. Nem kell más csak egy kis kreativitás.
Rengeteg téma van.
Be kellene vinni ezeket a köztudatba.